Detox – o co chodzi?

“Wyobraźcie sobie złotą rybkę w akwarium pełnym czystej wody. Co by się z nią stało, gdyby woda nie była oczyszczona? Co by się stało, gdyby rybka żyła w zanieczyszczonym środowisku, w pogarszających się z dnia na dzień warunkach? Zapewne zgodzisz się ze mną, że prawdopodobnie zaczęłaby chorować.

Oto proste pytanie: co trzeba zrobić, by pomóc takiej rybce? Leczyć ją za pomocą jakiegoś specyfiku? Czy może oczyścić wodę?”

Jason Vale 

Rocznie, wraz ze spożywaną żywnością, wypijaną wodą i wdychanym powietrzem, organizm człowieka wchłania od 4 do 7 kg różnych toksyn środowiskowych. Brzmi nieprzyjemnie, a jeśli w dodatku zdamy sobie sprawę, że mogą się one kumulować w tkankach, negatywnie wpływając na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, a także na stan skóry, włosów i paznokci.

Nie ma jednego doskonałego przepisu na detoks. Jest wiele teorii i w związku z tym wiele metod oczyszczania organizmu. Każdy z nas może mieć własny pomysł na detoks, ale warto pamiętać, że dobra dieta oczyszczająca powinna być pełnowartościowa i z założenia nie jest kuracją odchudzającą (choć prawie zawsze w jej trakcie spada waga, ponieważ pozbywamy się nadmiaru wody).

Dieta płynna (detox) opiera się na sokach i bulionach warzywnych. Dieta płynna zawiera dużo owoców i warzyw, a więc można o niej powiedzieć, że jest dietą energetyzującą. Po przejściu na tą dietę oczyszczającą już po 24 godzinach możesz zauważyć zmiany – poprawę samopoczucia, przypływ pozytywnej energii. Pamiętaj, że dieta płynna jest tylko czasowym rozwiązaniem, które pozwala Ci na oczyszczenie organizmu z toksyn. W żadnym wypadku nie jest to styl życia! Drastyczne pozbawienie się kalorii nie jest zdrowe i korzystne.

Kilka prostych zasad detoksu dla początkujących

  1. Wybierz odpowiedni moment. Najlepiej, jeśli zaczniesz w weekend, gdy masz więcej czasu i możesz się skupić na sobie.
  2.  Długość trwania. Na początek wystarczą 3 dni, jeśli masz ochotę i zapał i silną motywację, przedłuż swój detoks do tygodnia, ale nie dłużej!  3 dni to niewiele, ale zaręczam, że poczujesz się zdecydowanie lżejszy. Poczujesz, że zrobiłeś dla siebie coś dobrego i mam nadzieję, że zechcesz to dobre samopoczucie przedłużyć, włączając na stałe do swego życia małe, pozytywne zmiany 🙂
  3. Postaw na rośliny. Twoimi towarzyszami przez te 3 dni niech będą WYŁĄCZNIE warzywa, owoce i zioła. Moc minerałów i witamin wspomoże organizm w neutralizacji i wydalaniu toksyn. Błonnik oczyści jelita ze złogów i wpłynie korzystnie na skład mikroflory jelitowej.
  4. Pij wodę! To jest absolutny mus, bez tego detoks możesz sobie wsadzić do kieszeni. Codziennie rano wypijaj szklankę wody z limonką lub cytryną. Minimum 2 litry dziennie wody niegazowanej, np. z dodatkiem cytryny.
  5. Nie używaj używek. Wyklucz kawę, cukier, czarną herbatę, alkohol, papierosy, czekoladę, różne odżywki białkowe etc. Nie stosuj przez ten czas soli, cukru i tłuszczu. Zapomnij o żywności wysokoprzetworzonej, o frytkach, chipsach, słonych paluszkach i innych niewinnych przyjemnostkach dnia codziennego. Spożywasz TYLKO warzywa, owoce i wodę (do wody możesz dodawać owoce).

Detoks i co dalej?

Trzy dni minęły jak z bicza strzelił. Na wadze pewnie z 1,5 kg mniej a w głowie kłębią się pytania – co dalej? A dalej bez spiny, powoli wprowadzasz inne produkty – produkty zbożowe, takie jak kasze, ciemny ryż, pieczywo z mąki z pełnego przemiału, produkty mleczne takie jak kefir, jogurt, pieczone w folii lub gotowane chude mięso i ryby. Unikasz w miarę możliwości produktów wysokoprzetworzonych i zastanawiasz się, czy ten przyjemne, lekkie samopoczucie nie mogłoby trwać dłużej…

Z czego robić soki?

Swoje koktajle robiłam tylko z owoców, jako że nie przepadam za koktajlami warzywnymi. Jeśli lubisz warzywne soki to śmiało! Samo zdrowie! Możesz miksować owoce i warzywa jakie tylko lubisz (jednak ograniczaj banany i inne kaloryczne owoce). NIE DODAWAJ CUKRU!!

W detoxie chodzi o to, żeby spożywać tylko płyny.  Możesz żyć na samych koktajlach warzywno- owocowych, lub możesz pić koktajle i osobno gotować sobie zupy (zupy na wodzie, bez mięsa, same warzywa i zioła). Musisz znaleźć swój własny przepis na detoks, to Ty masz się dobrze czuć!

Jakich efektów mogę się spodziewać?

Twoja cera się poprawi, będziesz mieć więcej energii i przede wszystkim pozbędziesz się toksyn ze swojego organizmu. Stracisz też kilogramy na wadze, jednak głownie będzie to nadmiar wody.

Jeśli wytrwałaś w detoxie, wielkie gratulacje. To niełatwy proces. Jednak bardzo opłacalny. Teraz warto zadbać o zdrowe odżywianie!

Written by Izabela Kania