‘ Z kim się zadajesz takim się stajesz’

Niektórzy nie zdają sobie do końca sprawy z tego, jak ważne jest otoczenie w jakim przebywają. Nie wiedzą, że na poziomie podświadomości starają się upodobnić do otoczenia. Jest to wspaniałe zjawisko, ale również bardzo niebezpieczne. Twój charakter zależy od tego, jakimi ludźmi się otaczasz.

Uważam, że chcąc polepszyć jakość życia, powinniśmy najpierw przyjrzeć się naszym znajomym i środowisku, w jakim przybywamy. Od dziecka rodzice powtarzali nam, że mamy uważać na to, w jakim towarzystwie się obracamy. Pytali jak mają na imię nasi koledzy, gdzie mieszkają i co robią w wolnym czasie. Kiedyś wydawało nam się to głupie, bo przecież to wyłącznie nasza sprawa z kim się zadajemy i przyjaźnimy. Ja sama, dopiero niedawno odkryłam jak słuszne jest przysłowie, które słyszeliśmy z ust rodziców: “z jakim przystajesz, takim się stajesz”. Tak wiele prawdy jest w sformułowaniu, którego jako dziecko nie rozumiałam.

To jakimi ludźmi się otaczamy ma ogromny wpływ na nasze zachowanie, samopoczucie i to, jacy jesteśmy. Nie mamy kontroli nad przejmowaniem nawyków od naszych znajomych. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przebywając z kimś, zabieramy malutki jego pierwiastek. Najczęściej jest tak, że sami tego nie zauważamy.

Otoczenie ma na nas ogromny wpływ. Warto przebywać w towarzystwie, które nas wspiera i dopinguje w dążeniu do celu. Gdy trzeba pocieszy i rozśmieszy, upewniając nas w przekonaniu, że to co robimy jest słuszne. Ważne jest, by wśród znajomych być i czuć się sobą.

Kiedy ktoś Cie krytykuje lub próbuje ściągnąć w dół to powiedz sobie „Takim jak oni, nigdy nie będę”, „Będę dążył do sukcesu nie zwracając uwagi na krytykę takich ludzi”. Ostre słowa, ale przychodzi w życiu taka chwila kiedy trzeba to przemyśleć.

W końcu jeśli już masz słuchać jakiejkolwiek krytyki to tylko od ludzi, którzy przez to przeszli i osiągnęli więcej niż ty. No i oczywiście nie są złośliwi. Od kogo chciałbyś uczyć się prowadzenia biznesu, od Bila Gates’a czy od profesora ekonomii, który nawet nie ma własnej działalności gospodarczej?

Odpowiedź jest prosta – uczmy sie od lepszych, którzy „w tym siedzą”.

Nasze nastawienie jest pewną formą energii. Ta energia jest zaraźliwa. Ja jak tylko zauważę jakiegoś pesymistę to natychmiast uciekam jak najdalej. Nie chcę się tym szajsem zarazić.

Parę faktów

  1. Zadając się z alkoholikiem, prawdopodobieństwo, że sam zaczniesz nadużywać alkoholu zwiększa się aż o 30%
  2. Każda smutna osoba w otoczeniu pogarsza Twój humor o 7%
  3. Przyjaźniąc się z osobą mającą nadwagę, zwiększa się ryzyko nadwagi o 57%
  4. Przyjaciel palacz zwiększa ryzyko, że popadniesz w nałóg nikotynowy aż o 58%

Reasumując

  1. Jeśli otaczasz się ludźmi bez pieniędzy- nigdy nie będziesz ich mieć. Zawsze będziesz biedny.
  2. Jeśli otaczasz się ludźmi smutnymi- zawsze będziesz smutny.
  3. Jeśli otaczasz się ludźmi z uzależnieniami- też będziesz uzależniony.
  4. Jeśli otaczasz się ludźmi bez celów na życie- też nigdy celu nie znajdziesz.

Smutne, ale prawdziwe. Chcesz osiągnąć sukces? Dużo zarabiać? Być szczęśliwy? To wyrzuć tą całą patologie i toksynę z Twojego życia, innej drogi nie ma. Nie próbuj nikogo zmieniać- i tak Ci się nie uda, a stracisz przy tym tylko swoją energię, w najgorszym wypadku dana osoba ściągnie cię w dół. Idź z podniesioną głową przez życie i nie patrz za siebie, nie patrz na tych których zostawiasz w tyle. To twoje życie i ma być tak zajebiste jak sobie wymarzyłeś. Odpowiedni ludzie przyjdą z czasem, ale wybieraj ostrożnie.

Powodzenia i mnóstwa siły!

Written by Izabela Kania